Wejdź na www.scmkrakow.pl/specjalizacje/urologia/, aby uzyskać informacje o urologu w Krakowie.

U sporej grupy pacjentów konsultacja z urologiem powoduje skrępowanie. Problemy zdrowotne, które bada urologia, uważane są jako bardzo krępujące, co powoduje, iż osoby, które zauważyły u siebie pewne przejawy choroby, częstokroć odwlekają o kilka tygodni badanie u urologa. Tymczasem może to rodzić daleko idące konsekwencje dla układu moczowo-płciowego.

Doświadczasz problemów z nietrzymaniem moczu? Udaj się do lekarza urologa!

Urologia zajmuje się diagnostyką i leczeniem schorzeń męskiego układu moczowo-płciowego, a u pań – układu moczowego. Organy tego układu są odpowiedzialne m.in. za produkcję i degradację hormonów czy usuwanie z organizmu zbędnych soli mineralnych i mocznika, który wytwarzany jest w wątrobie jako pośledni produkt metabolizmu białek. Na problemy z układem moczowym może wskazywać sporo różnych objawów, które w szeregu przypadków są lekceważone przez pacjentów z nadzieją, że same miną. Na które zatem oznaki trzeba zwrócić specjalną uwagę i potraktować je jako przesłankę do natychmiastowego umówienia się na badanie urologiczne? Są to zwłaszcza jakiekolwiek zmiany powiązane z moczem, a więc pojawienie się w nim krwi albo ropy, jego spienienie bądź ciemna barwa, ale również pieczenie bądź ból przy oddawaniu moczu, przerywany strumień, nietrzymanie moczu bądź wydalanie jego niewielkich ilości. Niektóre symptomy są też mniej wyraźne, przykładowo nadciśnienie tętnicze, obrzęk stóp i ból pleców bądź podbrzusza. Urolog zajmuje się także męskim układem płciowym, wobec tego mężczyźni powinni umówić się do niego kiedy doświadczają problemów związanych z wytryskiem (m.in. gdy pojawi się krew w spermie), ze stulejką, podtrzymaniem erekcji czy gdy spostrzegą zmiany na prąciu bądź jądrach. Trzeba także zaakcentować, że panowie po ukończeniu czterdziestu lat powinni cyklicznie zgłaszać się na wizyty kontrolne, celem zbadania gruczołu sterczowego.

W jakim celu pacjenci przychodzą do gabinetu lekarza urologii?

Pacjenci zazwyczaj zapisują się do poradni urologa w celu otrzymania porady dotyczącej wazektomii, przeprowadzenia biopsji prostaty (pozwalającej na rozpoznanie nowotworu tego narządu), cystoskopii (innymi słowy obrazowania wnętrza pęcherza moczowego), jak również leczenia torbieli nerek, wodniaka jądra bądź stulejki. Urolodzy codziennie wykonują również sporo złożonych zabiegów, takich jak nefrektomia (czyli usunięcie nerki), plastyka połączenia miedniczkowo-moczowodowego i przezcewkowa resekcja prostaty czy guza pęcherza moczowego.

Kontakt z nami:
SCM Sp. z o.o. Prywatny Szpital Specjalistyczny
ul. Grzegórzecka 67C/U6
„Wiślane Tarasy”
31-559 Kraków

Tel.: +48 12 353 66 01
Mob.: +48 780 61 41 02
E-mail: [email protected]