W tym miejscu otrzymasz szczegółowe informacje dotyczące Cross Linking.

Stożek rogówki to choroba, która w znacznym stopniu utrudnia normalne funkcjonowanie – pogarsza jakość widzenia, a przy tym może powodować kolejne schorzenia oczu. Dzisiejsze kliniki okulistyczne potrafią jednakże sprostać tym problemom. Jak więc wygląda przebieg korekty stożka rogówki?

Stożek rogówki manifestuje się już w okolicy trzydziestego roku życia

Rogówka to przezroczysta część gałko ocznej, która mocno ogniskuje promienie świetlne. Mieści się przed tęczówką i jest słabo ukrwiona, jakkolwiek posiada wiele receptorów bólu. Mniej więcej w trzecim dziesięcioleciu życia może ulec deformacji przejawiającej się uwypukleniem i ścieńczeniem w centralnej części. Jest to wynikiem nadwątlenia tkanki, która prawdopodobnie ulega działaniu wolnych rodników. Stożek rogówki powoduje niezborność oraz krótkowzroczność, przez co pacjent widzi znacznie gorzej i staje się nadwrażliwy na promienie światła. Chorzy uskarżają się także na podrażnienie oczu, niekiedy zdarza się też widzenie podwójne. Choroba ta częstokroć współistnieje z innymi wadami oczu, między innymi zapaleniem spojówek spowodowanym przez alergię. Na szczęście dzisiaj osiągalne jest efektywne leczenie stożka rogówki. We wczesnej fazie dolegliwość jest korygowana z wykorzystaniem szkieł korekcyjnych lub soczewek kontaktowych, po pewnym czasie natomiast konieczne jest przeprowadzenie zabiegu w klinice okulistycznej.

Korekta stożka rogówki – skuteczne procedury

Korekcja stożka rogówki może być prowadzona za pomocą różnorodnych procedur medycznych. Obecnie najefektywniejszym sposobem na podniesienie jakości widzenia jest wszczepienie pierścieni śródrogówkowych i cross linking. Współczesne kliniki okulistyczne specjalizują się również w korekcie stożka rogówki poprzez modelowanie, tj. metodę Topoguided. Świetne rezultaty zapewniają procedury wykorzystujące technologię mapowania rogówki, dzięki czemu można uzyskać regularną powierzchnię tkanki, a to z kolei pozwala na korygowanie niezborności czy też krótkowzroczności za pomocą soczewek kontaktowych. Pacjenci mogą też po po odpowiednim czasie zapisać się na zabieg laserowy, który kompletnie usunie wadę wzroku.

Kontakt z nami:
Voigt Klinika Oka
ul. Bobrzyńskiego 14 - Blok C
30-348 Kraków

Mob.: +48 537 553 553
E-mail: [email protected]