Sprawdź, kto oferuje badania psychologiczne kierowców Bielsko. Zajrzyj tu.

Na sytuację na szosach w największej mierze wpływają umiejętności prowadzących poruszające się po nich auta. Naprawdę istotne okazuje się to w przypadku kierowców profesjonalnych – między innymi taksówkarzy czy kierowców TIR-ów i autobusów. W ich sytuacji istotne są tak kwalifikacje, jak i uwarunkowania psychiczne. Z tego względu przedstawiciele tych profesji w myśl przepisów powinni regularnie przechodzić badania psychologiczne kierowców. Dobrze zatem napisać na ten temat parę zdań. W jakich odstępach powinny być przeprowadzane? Na czym polegają tego typu badania psychotechniczne? I, co najważniejsze, jak należy się do nich przygotować?

Reguły badań psychotechnicznych kierowców

Badania kierowców powinny być wykonywane co 5 lat. Ta zasada nie obowiązuje z kolei kierowców, którzy ukończyli pięćdziesiąt lat – powinni bowiem przeprowadzać je co 30 miesięcy. Badania psychotechniczne kierowców przeprowadzane są przez psychologa w odpowiedniej poradni, który w pierwszej kolejności przeprowadza badania charakterologiczne. Przybierają one formę rozmowy z kierowcą, w czasie której odpowiada on na pytania dotyczące wyborów w ekstremalnych sytuacjach. Następna część badań psychologicznych kierowców to test na inteligencję, zaś następnie wykonywane są testy na odpowiednich urządzeniach, w czasie których sprawdzana jest podzielność uwagi, umiejętność szybkiego reagowania, postrzeganie prędkości i dostrzeganie w ciemności.

Jak podnieść szansę w czasie badaniach psychologicznych kierowców?

Po ich wykonaniu kierowca jest zapraszany na rozmowę ze specjalistą, który w jej trakcie informuje go, czy zaliczył badanie. Co ważne, musimy wiedzieć, że nie dla wszystkich ich rezultaty będą pozytywne. Szanse na szczęśliwe przejście badań psychologicznych kierowców można na szczęście trochę zwiększyć. W jaki sposób? W sieci dostępne są różne opisy działania urządzeń, na których są wykonywane badania psychotechniczne – to świetne narzędzie, by zawczasu sprawdzić, jak one działają.

Kontakt z nami:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]