Zaciąganie zobowiązań finansowych cieszy się obecnie wielką popularnością, nie wszyscy jednak mają na to szansę. Istnieje olbrzymia grupa osób, które nie mogą zaciągnąć kredytu, gdyż nie mają zdolności kredytowej. Kogo może dotyczyć tego rodzaju sytuacja i jak sobie w niej poradzić?

Kredyt bez zdolności kredytowej – kto może jej nie posiadać?

Banki zwykle mają własne zasady, na podstawie których zgadzają się przyznać kredyty albo odmawiają ich przyznania. Można jednakże wymienić ogólne warunki, wpływające na kwestię posiadania lub nie zdolności kredytowej. Przede wszystkim z odmową raczej spotkają się osoby, które spłacają już zaciągnięte kredyty. Na największe problemy powinni przygotować się klienci, którzy nie zaciągnęli dotąd żadnego kredytu. Należą do nich przede wszystkim studenci i klienci, którzy pracują od niedawna i osiągają niskie zarobki bądź są zatrudnieni na tzw. „umowach śmieciowych”. Z tym, że kredyt nie będzie im przyznany, powinni być pogodzeni także renciści. Oczywiście finansowania nie otrzymają także osoby, które nie posiadają żadnego dokumentu potwierdzającego fakt posiadania przez nie pracy zarobkowej, a także wykonujące pracę w innym kraju. Są to sytuacje, które powodują, że teoretycznie nierealne jest uzyskanie kredytu w banku, przez co wiele osób zaciąga kredyty w instytucjach pozabankowych. Nie warto tego robić, gdyż chwilówki i podobne pożyczki są na tyle kosztowne, że ich zaciąganie nie jest ekonomiczne.

Kredyt bez zdolności – czy można go otrzymać?

W przypadku braku zdolności kredytowej doskonałym rozwiązaniem będzie skorzystanie z doradztwa pośrednika w staraniu się o kredyty bankowe. Poradzi on, który bank posiada mniej rygorystyczne warunki kredytowania i zechce przyznać kredyt bez zdolności, czy też umożliwi zaciągnięcia kredytu konsolidacyjnego. Przede wszystkim jednak pośrednik podpowie, jak zbudować zdolność kredytową, a jest na to wiele sposobów. Najmocniej na budowanie pozytywnej historii kredytowej wpływa terminowe spłacanie zobowiązań, warto zatem kupić coś na raty, a także korzystać z karty kredytowej oraz kredytu odnawialnego w banku, w którym chce się ubiegać o kredyt. Znakomitym wyjściem jest też na przykład ubieganie się o kredyt nie w pojedynkę, lecz wespół z drugą osobą. W tym celu można uczynić współkredytobiorcami rodzeństwo czy – w przypadku osób, które i tak planowały małżeństwo – zawrzeć związek małżeński. Takich sprytnych rozwiązań, jakie doradzić może dobry pośrednik, jest bardzo dużo.