E-faktura. Uzyskaj więcej szczegółów.

Wystawianie faktur ustrukturyzowanych miało planowo funkcjonować już w październiku 2021 r., ale finalnie przedsiębiorcy na możliwość skorzystania z Krajowego Systemu e-Faktur musieli czekać kilka miesięcy dłużej. Projekt wystartował z dniem 1 stycznia 2022 r. Po 12-miesięcznym okresie przejściowym, w którym używanie KSeF jest opcjonalne, począwszy od stycznia 2023 r. stanie się to koniecznością dla wszystkich czynnych podatników VAT, jak i dla osób prowadzących działalność zwolnionych z tego podatku.

Faktura ustrukturyzowana – jednolita struktura dokumentów

Faktury ustrukturyzowane to nic innego jak dokumenty elektroniczne, które mają ściśle zdefiniowaną strukturę danych zapisanych z wykorzystaniem znaczników XML. Ten sposób kodowania w zasadzie niewiele powie osobie, która nie umie go odczytać, natomiast dla stosownego programu do rozliczania oraz wystawiania faktur dokument tego typu jest całkowicie zrozumiały. Fakt, że faktury mają jednolitą strukturę prowadzi do tego, że niezależnie od tego który program do księgowości wykorzystują kontrahenci transakcji, dane będące elementami faktury ustrukturyzowanej zostaną odczytane tak samo. Jest to znamienna zmiana na lepsze głównie dla biur rachunkowych, które do tej pory na co dzień mają do czynienia z przypadkami nieprawidłowego odczytywania przez aplikacje księgowe informacji z faktur podsyłanych przez klientów w formie pliku PDF lub zdjęcia faktury papierowej. Faktury ustrukturyzowane całkiem wykluczają prawdopodobieństwo pomyłki przy wprowadzaniu danych z faktury przez księgową, jak również nieprawidłowego ich odczytania przez technologię OCR.

Korzystanie z Krajowego Systemu e-Faktur przyspiesza zwrot podatku VAT

Wszyscy przedsiębiorcy stycznia 2021 r. mogą odebrać i wystawić faktury ustrukturyzowane przy użyciu Krajowego Systemu e-Faktur uruchomionego przez Ministerstwo Finansów. Dzięki KSeF osoby prowadzące działalność gospodarczą m.in. wcześniej dostaną zwrot VAT, są zwolnieni z obowiązku wysyłania pliku JPK_FA oraz zyskują większe bezpieczeństwo rozliczeń, gdyż mają pewność, że faktury się nie zawieruszą (system przetrzymuje dane o nich przez dekadę). Natomiast Ministerstwo Finansów zdobywa instrument, który umożliwia bardziej wnikliwą kontrolę systemu podatkowego, czyli w większym stopniu przeciwdziała wykroczeniom w obszarze podatku od towarów i usług, dochodowego i akcyzowego. Co ważne, nieodzowność stosowania KSeF nie zamyka drogi do korzystania z komercyjnego oprogramowania księgowego, jednakże trzeba dokonać jego integracji z Krajowym Systemem e-Faktur.

Flobo

Mob.: +48 730 74 55 30
E-mail: [email protected]