Potrzebujesz informacji o kursie dolara w kantorach? Dobrze trafiłeś!
Jeszcze 40 lat temu każdy chciał mieć co najmniej kilka banknotów dolarowych, żeby pójść na zakupy do Pewexu. Z kolei dziesięć lat później gromadzenie oszczędności w amerykańskiej walucie stanowiło oznakę powodzenia w życiu zawodowym. Dzisiaj pokaźna grupa Polaków robi każdego dnia zakupy za dolary, korzystając po prostu z powszechnej globalizacji oraz dostępności międzynarodowej wysyłki paczek z najpopularniejszych światowych portali zakupowych. Nic więc dziwnego, iż dolar stał się walutą, która nie wzbudza już żadnych emocji, a kupić go da się także bez wychodzenia z domu, gdyż od szeregu lat w Polsce funkcjonują kantory online, które wymieniają tę walutę po kursie częstokroć rentowniejszym niż w bankach.
Z czego wytworzone banknoty dolarowe?
Określenie „dolar” pochodzi od terminu “talar”. Takim mianem określano czeskie monety wybijane z 1 uncji srebra. I rzeczywiście z początku środkiem płatniczym w Stanach Zjednoczonych Ameryki były monety. Banknoty, które w początkowym okresie zyskały sobie sporo adwersarzy, zostały wprowadzone do obiegu dopiero w szóstym dziesięcioleciu XIX w. remedium na kryzys z niedostatkiem monet. Niewielu wie, że banknoty dolarowe nie są wyprodukowane z papieru, a z kompozycji włókien bawełny (ok 75%) i lnu (ok 25%) z dodatkiem kilku innych ingredientów, pozostających utajnione. Nie oznacza to jednakże, że amerykańskie banknoty są bardzo wytrzymałe – zbadano, że małe nominały krążą w obiegu mniej więcej 5 lat, natomiast banknoty o nominale 100$ – do 18 lat. Uszkodzone banknoty są mielone, a uformowany z nich surowiec jest przekazywany podmiotom, które produkują z nich materiały budowlane. Amerykańskie monety krążą w obiegu ok. 30 lat, jednak są one też zwykle gubione, a nieraz po prostu wyrzucane. Analizy podają, iż taki los spotyka każdego roku przeszło 62 miliony dolarów w bilonie.
Kantor online – tu znajdziesz bieżący kurs dolara
Dolarem nazywa się kilka walut jednak nie przeczmy, że jeśli mówimy “dolar” to mamy na myśli dolara amerykańskiego, który jeszcze w dwadzieścia lat wstecz był najważniejszą walutą na świecie i dopiero w ostatnich latach pomału słabł. Jednakże wymiana dolara ciągle jest największy wycinek obrotów na Forex. Osoby zainteresowane aktualnym kursem dolara amerykańskiego mogą w dowolnej chwili sprawdzić jego cenę m.in. na stronach kantorów online, gdzie kurs walut aktualizowany jest w kilkusekundowych odstępach. Co więcej, można tam skonfrontować cenę dolara z najświeższymi kursami popularnych walut, a także zobaczyć historyczne dane dotyczące jego kursu.