Budowa domu jednorodzinnego to spore wyzwanie logistyczne. By doprowadzić je do końca, konieczne jest odpowiednie zaplanowanie całego procesu. Co zatem należy wiedzieć przed rozpoczęciem inwestycji?

Budowa domu jednorodzinnego – formalności

Przed rozpoczęciem budowy domu jednorodzinnego inwestor musi zadbać o wiele formalności i zapewnienie zgodności z obowiązującymi przepisami.

Pierwszym krokiem jest uzyskanie wypisu i wyrysu z Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzeni, co pozwala określić możliwości zabudowy danej działki. Następnie konieczne jest złożenie wniosku o decyzję o warunkach zabudowy, a wraz z nim przedstawienie mapy zasadniczej oraz projektu budowlanego. Kluczowym dokumentem jest pozwolenie na budowę, którego uzyskanie wymaga przedstawienia projektu oraz informacji na temat terenu, na którym inwestycja zostanie zrealizowana.

W trakcie samej budowy konieczne jest ponadto zgłoszenie rozpoczęcia prac oraz prowadzenie Dziennika Budowy, który pełni rolę dokumentacji postępu robót. Każde zaniedbanie w którymkolwiek ze wspomnianych aspektów może wiązać się z poważnymi konsekwencjami prawnymi. Zakończenie budowy również wymaga zgłoszenia i uzyskania odpowiednich dokumentów – tak, aby budynek mógł być legalnie użytkowany.

Budowa domu jednorodzinnego – etapy

Budowa domu jednorodzinnego to skomplikowany i dość długi proces. Składa się on z wielu etapów, z których najważniejsze są:

 • prace ziemne: oznaczenie granic budynku na działce, wykonanie wykopów i fundamentów, zbrojenie i betonowanie;
 • prace murarskie: murowanie ścian nośnych i stropów;
 • wykonanie dachu: montaż więźby i pokrycia, a także zaizolowanie konstrukcji;
 • wykonanie instalacji: elektrycznej, wod-kan, grzewczej i wentylacyjnej;
 • prace wykończeniowe: wykonanie tynków oraz montaż posadzek i paneli ściennych, montaż stolarki okiennej i drzwiowej, malowanie i dekorowanie wnętrz;
 • zewnętrzne prace wykończeniowe: układanie kostki brukowej i wykonanie podjazdu, założenie ogrodu, tarasu, ostateczne prace porządkowe;
 • odbiór techniczny i uzyskanie pozwolenia na użytkowanie.

Każdy etap to szereg niezbędnych czynności, które muszą zostać zrobione, aby budynek okazał się solidny, trwały i bezpieczny. Jedną z nich jest wykonanie szalunków – jak wygląda szalowanie murów oporowych i stropów w domu jednorodzinnym możesz zobaczyć na poniższym filmie:

Budowa domu jednorodzinnego – koszty

Ostatni ważny aspekt budowy domu jednorodzinnego to koszty, jakie generuje taka inwestycja. Są one uzależnione od wielu czynników. Wpływa na nie m.in. lokalizacja, wielkość domu, standard wykończenia i wybrane technologie. W 2023 roku inwestorzy muszą liczyć się ze wzrostem kosztów w porównaniu do poprzednich lat. Najważniejsze wydatki związane są z następującymi aspektami:

 • zakup materiałów budowlanych oraz elementów stolarki otworowej;
 • wynagrodzenie dla ekip i specjalistów pracujących przy budowie domu;
 • wykonaniem instalacji budowlanych;
 • wykończenie wnętrz i zewnętrznych elementów budynku.

Do powyższych kosztów należy oczywiście doliczyć zakup działki – o ile inwestor już wcześniej nie dysponuje własną ziemią.

Źródło tekstu: https://sklep.abcszalunki.pl/blog/porady-budowlane/budowa-domu-jednorodzinnego-co-musisz-wiedziec-zanim-ja-rozpoczniesz/