Kup bat dla konia.

Zamawiając ubiór jeździecki wypada pamiętać o wyposażeniu się także w najważniejsze dodatki. Zarówno podczas jazdy rekreacyjnej, zawodów czy w trakcie poskramiania konia, nieodzowne będzie zastosowanie palcatów i batów jeździeckich.

Baty oraz palcaty – charakterystyka

Jest kilka rodzajów batów jeździeckich: baty do lonżowania, ujeżdzeniowe, powożeniowe oraz naturalnie palcaty skokowe. Najczęściej wykorzystywane to:
bat do lonżowania – jest z reguły długi na minimum 160 a maksimum 200 centymetrów i służy do zachęcenia zwierzęcia do miarowego chodu do przodu, przystopowania konia albo zwrócenia jego uwagi. Dzięki niemu trener panuje nad koniem, równocześnie będąc w stosownej odległości od zwierzęcia. Obecnie baty do lonżowania wykonywane są najczęściej z włókna szklanego i mają antypoślizgową rączkę, która gwarantuje, że solidnie trzyma się dłoni w każdych warunkach. Na ogół są składane, ale w sprzedaży spotkać można także modele jednoczęściowe.
bat ujeżdżeniowy – jest dostrzegalnie krótszy (ma przeciętnie między 90 a 140 cm) i kończy się sznureczkiem. Wykorzystuje się go w trakcie treningu, sporadycznie w jeździe rekreacyjnej. Wypada zaakcentować, że wykorzystuje się go tylko wówczas, gdy dżokej nie jest w stanie wymóc od konia należytego zachowania przy pomocy komunikatów przekazywanych dłonią albo nogą.
palcat skokowy – zwyczajowo zwany także szpicrutą, to najkrótszy wariant bata – jego długość to ok 60-75 centymetrów. Zakończony jest zazwyczaj skórzaną klapką, która wydaje dźwięk dyscyplinujący konia oraz skłania go do określonej reakcji. Palcatem trąca się łagodnie w łopatkę konia, co tłumaczy, dlaczego nie jest on długi.

Baty i palcaty z namysłem

W trakcie jazdy palcaty oraz baty trzymamy w ten sposób, żeby układały się wzdłuż wodzów. Jeśli na rączce znajduję się pętla, nie wolno zakładać jej aż do nadgarstka, dlatego, że w przypadku ewentualnego upadku dżokej naraża się na uraz.

Batów oraz palcatów niesłychanie łatwo nadużyć, toteż należy za każdym razem używać ich z umiarem. Zbyt silne uderzenie może spowodować, iż zamiast zareagować na komendę zwierzę będzie bardziej nerwowe lub będzie w przyszłości łączyć daną przeszkodę z uczuciem bólu. Gdy bat lub palcat odcisnął ślad na skórze zwierzęcia to oznaka, iż jeździec uderzył z pewnością zbyt mocno.

Kontakt z nami:
Sklep Jeździecki Horse-Trade
ul. Michała Korpala 4
30-389 Kraków

Tel.: +48 12 423 00 96
Mob.: +48 728 95 00 96
E-mail: [email protected]