Kiszonki są tak mocno zakorzenione w polskiej kuchni, że wydaje nam się, iż jest to wyłącznie słowiański frykas, z rzadka spotykany w innych regionach świata. Tymczasem domowe kiszonki znane są nie tylko na starym kontynencie, ale również w Ameryce Południowej i Północnej oraz w Azji.

Kwaszone przetwory z warzyw – czyste zdrowie na naszym talerzu

Według historyków metoda zabezpieczenia żywności przez ich przechowywanie w occie, w soli czy też w solance, znana jest ludzkości od ponad 4 tysiącleci. Ta metoda prawdopodobnie nie została opracowana w Europie, a na terytorium antycznej Mezopotamii. Żywność poddana fermentacji mlekowej nie psuje się, bowiem niska kwasowość zawiesiny, w której jest ona zanurzona, powstrzymuje rozwój bakterii gnilnych. Kilka wieków temu była to perfekcyjna metoda, aby zwiększyć okres przydatności do spożycia ryb, warzyw oraz mięsa niekiedy o kilka miesięcy. W związku z tym wynikła tradycja preparowania m.in. kiszonych przetworów z myślą o jesieni i zimie. Kiszone przetwory od początku swojego istnienia znane są z własności prozdrowotnych, co naturalnie jest potwierdzone. Zawierają one między innymi mnóstwo witaminy C, stąd też marynarze statków, które zaopatrzone były w kiszone warzywa, sporadycznie chorowali na gnilca. Co interesujące, po polsku kwaszonki warzywne nazywa się w swobodnej mowie “kiszonkami”, tymczasem kiszonka to… pasza objętościowa dla zwierząt np z rzepaku lub kukurydzy.

Kwaszonki w Polsce i na świecie

Najczęściej spotykanym kwaszonym warzywem jest ogórek, rozpoznawany zasadniczo w większości rejonów świata, nawet w Kanadzie i w USA, gdzie ten rodzaj przetworów z warzyw nie cieszy się dużą popularnością. Tymczasem ogórki kiszone są tam bodaj niezmiernie lubianym dodatkiem do sandwiczy, hot-dogów i burgerów. W naszym kraju obok ogórka, równie popularne są kiszona kapusta i buraczki, które wykorzystuje się do przygotowania zup oraz surówek. Niemniej jednak nie tylko te warzywa da się kisić. W innych regionach świata kisi się m.in. fasolkę szparagową, brokuły oraz owoce (np. śliwki), a czasami nawet ryby.

Ocet i Solanka wpływają na smak oraz teksturę warzyw, nadając im kwaśność i chrupkość. Domowe kwaszonki nie tylko z warzyw, z czasem lat stały się podstawą bądź istotnym dodatkiem do tysięcy potraw lokalnych. Trzeba wiedzieć, iż smak kiszonek może być inny w poszczególnych krajach świata, gdyż zależy on od dodatków do zalewy, których używa się w procesie kwaszenia. W związku z tym ogórek przygotowany wedle tradycyjnej polskiej receptury, będzie smakował inaczej niż ten wyprodukowany np. w Izraelu.

Kontakt z nami:
"ARTMAN" spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp. k.
Niedomicka 47
33-132 Niedomice

Mob.: +48 669 997 776
E-mail: [email protected]