Jeśli szukasz obrączkek Kraków, koniecznie wejdź na https://obraczki.net.pl/18-obraczki-slubne.

Dla większości ceremonia ślubu jest niezmiernie poruszającym dniem w życiu. Sakrament ten jednoczy Państwa Młodych do końca życia, a oznaką ich oddania, lojalności i miłości są obrączki ślubne, które zakładają sobie na palce.

Obrączki ślubne – część ceremonii zaślubin od XIII wieku

Pierwotnie nie było podziału na pierścienie zaręczynowe i obrączki, z tej przyczyny mają one wspólne dzieje, które sięgają wiele wieków przed naszą erą. Dopiero w XIII w. Kościół Katolicki włączył obrączki do prawa kanonicznego, na skutek czego podarowanie żonie pierścienia stało się częścią sakramentu zaślubin. Niedużo osób wie natomiast, iż mężowie zaczęli nosić na palcu obrączkę kilkaset lat później. Już uprzednio zdarzało się, iż zakładali pierścienie na palec obrączkowy kiedy wyjeżdżali na wojnę, niemniej jednak tradycja ta rozpowszechniła się szeroko w minionym stuleciu, a dokładniej w czasie Drugiej Wojny Światowej. Obrączka miała przywodzić na pamięć mężczyźnie, że w ojczyźnie wyczekuje na niego małżonka, za którą walczy i której winien pozostać wierny. W Polsce nosi się obrączki na serdecznym palcu prawej ręki, jednakże w wielu państwach, jak np. na Słowenii, w Wielkiej Brytanii, na Słowacji albo w Stanach Zjednoczonych Ameryki, wsuwa się je na lewą dłoń, gdzie według staroświeckich zabobonów biegnie tzw. “żyła miłości”, prowadząca prosto do serca. pierścionków zaręczynowych, młoda para wybiera i przymierza obrączki ślubne razem, jednak obyczaj podpowiada, że przyszła żona nie powinna za nie płacić, gdyż jest to zadanie przyszłego męża.

Obrączki ślubne współcześnie

Odmiennie do pierścionków zaręczynowych, obrączki ślubne charakteryzują się bardziej subtelną stylistyką. Przez okres wielu wieków wytwarzano je z przeróżnych surowców, mniej lub bardziej wytrzymałych. Dopiero później zaczęto używać do tego metale (jak miedź lub stal), które symbolizowały siłę miłości. Dziś do ich stworzenia używa się przeważnie platyny oraz złota, które są oznaką ufności wobec partnera. Owszem, są one także często zdobione kamieniami szlachetnymi, jednak w dalszym ciągu przeważnie kupowane są proste, uniwersalne pierścienie ze złota i subtelne nowoczesne obrączki, w których zastosowano dwa rodzaje złota (np. białe i tradycyjne). Sklepy jubilerskie specjalizujące się w wykonywaniu obrączek, świadczą także często usługę grawerunku. Mamy więc opcję personalizacji obrączki grawerując do nich datę ślubu, imiona małżonka albo ważny dla nowożeńców cytat.

Kontakt z nami:
Alians - sklep jubilerski
ul. Kalwaryjska 32
30-504 Kraków

Tel.: +48 12-296-32-80
E-mail: [email protected]