Jeśli szukasz silników prądu stałego, skieruj się na ten adres.

Dużo maszyn, których używamy na co dzień i bez których mnóstwo czynności byłoby cięższych, żeby działać wykorzystuje silniki elektryczne prądu stałego. Szczotkowe czy też bezszczotkowe, ogromne lub małe, te silniki odmieniły nasz sposób pracy i życia, tymczasem przeciętny człowiek zwykle nie wie, z jakich elementów złożone są ani jak działają te urządzenia.

Co warto wiedzieć o silnikach DC?

Rolą silników elektrycznych na prąd stały jest wytworzenie energii mechanicznej z elektrycznej. Jak podkreśla ich nazwa, zasilane są prądem, w którym zwrot i kierunek przepływu ładunków elektrycznych jest niezmienny. Silniki tego rodzaju znane są od nieomal dwóch wieków i są wspólnym dokonaniem kilkunastu osób. Do ich budowy, następujących usprawnień i w konsekwencji ich wprowadzenia do szerokiego wykorzystania w różnorodnego typu mechanizmach, przyczyniły się badania i wynalazki cenionych innowatorów połowy XIX wieku, takich jak np. Thomas Davenport, Gaston Planté i Thomas Edison. Silniki DC złożone są ze rotora, komutatora, dwóch magnesów zwróconych do siebie biegunami różnoimiennymi, między którymi wytwarza się pole magnetyczne, statora oraz szczotek. W dzisiejszych czasach powszechnie wykorzystywane są też bezszczotkowe silniki prądu stałego (BLDC), które ze względu na brak tej stosunkowo awaryjnej części, są uważane za dużo trwalsze, bezpieczniejsze i są powszechnie lubiane za dużą niezawodność oraz bezszelestną pracę.

Silniki na prąd stały nie tylko do przemysłowego wykorzystania

Powiedzieć, że silniki DC są używane właściwie wszędzie to nie przesada. Jeżeli posiadasz czytnik DVD lub korzystasz w komputerze z dysków HDD, to w ich napędach na pewno znajduje się silnik bezszczotkowy. Silniki elektrycznena prąd stały są podzespołem sterowanych na odległość samochodzików czy pociągów, a więc gadżetów, które uwielbialiśmy w dzieciństwie i które niewątpliwie damy również naszym potomkom. Takie silniki znajdują się w dużych i małych pompach hydraulicznych potrzebnych w wielu branżach przemysłu, np. produkcyjnej, wydobywczej i budowlanej. W nieodległej przyszłości, dzięki silnikom prądu stałego samochody elektryczne będą powszechne, a już dziś te silniki ułatwiają naszą mobilność, bo to one napędzają modne rowery elektryczne, hulajnogi i segwaye. Z silników na prąd stały korzystają również hobbyści do tworzenia autorskich zautomatyzowanych modeli z zakresu robotyki i mechaniki.

O ile silniki elektryczne DC o niewielkiej mocy bez trudu można nabyć w sklepach dla hobbystów czy z asortymentem elektronicznym, to te do industrialnego użytkowania kupić można na zamówienie wyłącznie u dystrybutorów, oferujących profesjonalnego rozwiązania od cenionych producentów.

Kontakt z nami:
Ultra Robotics Sp. z o.o.
ul. Ksawerów 21 budynek T1
02-656 Warszawa

Tel.: +48 22 658 06 42
Mob.: +48 22 244 24 81
E-mail: [email protected]