VIDEO

IPTV i OTT

Telewizja przez długi czas działała linearnie i zależała od pośrednika. Tak jest w przypadku telewizji kablowej, telewizji satelitarnej: we wszystkich tych przypadkach dostawca oferuje treści, korzystając z własnej infrastruktury. Rodzaj treści, a także czas nadawania, w tym przypadku, są i zawsze będą narzucane z góry, w dowolny sposób. IPTV i OTT – całkowicie zaburza ten system.  

 

Odbiór i korzystanie z OTT

Dostawcy OTT udostępniają treści swoim użytkownikom poprzez transmisję strumieniową. Bazy danych dostawców OTT, znajdują się na scentralizowanych serwerach. Gdy tylko użytkownik zdecyduje się strumieniować film, dane są do niego przesyłane w pakietach IP. Ten transfer odbywa się za pomocą infrastruktury dostawcy usług internetowych. Usługa over-the-top wykorzystuje tę infrastrukturę jako medium transferowe. Ponieważ dostawca usług internetowych przekazuje tylko dane, nie ponosi żadnej odpowiedzialności prawnej za wykorzystywane treści. Aby możliwe było przesyłanie strumieniowe treści w jakości HD, konieczne jest posiadanie stabilnego i wydajnego połączenia internetowego między nadawcą treści OTT a użytkownikiem. Jeśli szybkość transferu jest zbyt niska lub jeśli sieć DSL jest przeciążona, może wystąpić utrata jakości przesyłania strumieniowego, a nawet przerwy podczas odtwarzania wideo.

Co to jest IPTV i OTT?

Wraz z coraz wydajniejszymi przepustowościami Internetu, przechodzeniem z ISDN na ADSL, telewizja kablowa zyskała poważnego konkurenta, jakim jest telewizja IP. Pierwszym krokiem w kierunku poszerzenia oferty telewizyjnej, w szczególności o funkcje powtórek, umożliwiające oglądanie odroczonych programów, był protokół IPTV (Internet Protocol Television). Pozwoliło to udoskonalić ofertę programów i otworzyło możliwość dostępu do płatnych usług wideo na żądanie. Powstała telewizja internetowa, gdzie darmowe filmy online są dostępne cały czas. Kolejnym logicznym krokiem w ewolucji telewizji IP są usługi OTT. Over-the-top odnosi się do treści oferowanych za pośrednictwem połączenia internetowego, na które dostawca usług internetowych nie ma kontroli ani wpływu. Mówimy również o usłudze bypassu. Usługi OTT są zatem oddzielone od dostawcy infrastruktury. Głównymi dostawcami OTT na rynku są Netflix, Amazon Prime, Hulu, DAZN i Eurosport Player. Jednak istnieje też wiele niezależnych dostawców internetowych, którzy udostępniają filmy za darmo online. Aby korzystać z usług przesyłania strumieniowego, użytkownicy muszą mieć połączenie z Internetem i zwykle zainstalować aplikację oferowaną przez dostawcę OTT. Dzięki tej aplikacji mogą uzyskać dostęp do żądanych treści w dowolnym momencie, pod warunkiem, że mają terminal podłączony do Internetu. Mogą to być relacje sportowe, filmy, seriale, gry wideo przesyłane strumieniowo w czasie rzeczywistym lub wideo na żądanie. Daje to użytkownikom pełną kontrolę nad telewizorem i może dostosować treści, które chcą oglądać w telewizorze, do swoich upodobań, bez względu czy są to programy, wiadomości czy darmowe filmy online.

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *